
Żar
Gospodarzami startowiska z góry Żar w kierunku N są Polskie Stowarzyszenie Paralotniowe oraz Beskidzkie Stowarzyszenie Paralotniowe.
Latanie na Żarze
W porozumieniu pomiędzy Wojciechem Kosem – prezesem GSS Żar oraz zarządu BSP i szkół paralotniowych powstała Instrukcja Wykonywania Lotów Paralotniowo-Lotniowych IWLPL. Jest to zbiór wypracowanych, skutecznych metod oraz sposobów na polepszenie bezpieczeństwa w kontekście częstych incydentów z udziałem paralotniarzy lądujących na płycie lotniska, oraz latających w przestrzeni ATZ EPZR.
Każdy, kto chce bezpiecznie oraz zgodnie z prawem latać w przestrzeni powietrznej ATZ EPZR powinien zapoznać się i stosować do IWLPL.
Przygotowanie i edycja graficzna IWLPL: Mateusz Lubecki; fot: Wojciech Kocot; plik do pobrania

Na Żarze latanie możliwe jest przy wietrze N, W i S. Dla doświadczonych pilotów również przy SW i NW. Przy wietrze NW występuje przy starcie rotor od „garba”. Przy silniejszym wietrze S występuje dysza w dolince z brakiem lądowisk. Odchyłki E są niebezpieczne. Obszar zakreskowany to rejon esowania szybowców – nigdy tam nie lataj. Na górze Żar odbywają się różne operacje lotnicze, które ograniczają możliwość lotów paralotniowych. Jeżeli nie ma aktualnej informacji na facebooku (Żar Paragliding) lub tablicy informacyjnej, powinieneś skontaktować się z kierownikiem lotów szybowcowych. Spotkać go możesz w rejonie hangarów.
Lądowisko N (Kozubnik)

Widoczna zaraz po starcie lekko opadająca w kierunku NE łąka przed asfaltową drogą. W słoneczne dni mocno termiczna. W sąsiedztwie lądowiska znajduje się sporo rowów melioracyjnych, na które należy szczególnie uważać, planując lądowanie. Zakaz lądowania na startowisku. W przypadku awaryjnego lądowania na wale zbiornika należy skontaktować się z jego ochroną. Polecamy też opis latania na Żarze Mariusza Wiśniowskiego oraz artykuł: Na co uważać latając na paralotni na Żarze na stronie www.SRUdoChmury.pl

Aktualny stan przestrzeni powietrznej nad Żarem, można sprawdzać na stronie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, a bieżących informacji o warunkach latania w okolicy udziela kierownik Górskiej Szkoły Szybowcowej. Pilotom polecamy zakup karnetu PKL ze zniżką na 10 wjazdów kolejką. Wjazd samochodem na szczyt wymaga specjalnego zezwolenia Urzędu Gminy oraz PGE.
Aktualny widok z Żaru można podglądać na kamerach online.